II oficialusis Centrinės Europos (CEC) mėgėjų teatrų festivalis Hronove (Čekija)

2000 m. rugpjūčio 12-19 dienomis Čekijoje, Hronovo mieste, vyko  II-asis Centrinės Europos mėgėjų teatrų festivalis, kuriame svečio teisėmis (kaip Šiaurės mėgėjų teatro aljanso - NEATA - atstovai) dalyvavo Jonavos savivaldybės teatras.
Hronovas- tai nedidelis kalnų miestelis, turintis gilias teatrines tradicijas, nes šis festivalis buvo 70-asis. Mieste, kuriame nėra profesionalaus teatro, veikia dvi puikiai įrengtos teatro salės Jiraseko ir Čapeko, per metus profesionalai jose parodo apie 70 spektaklių. Jiraseko teatras pavadintas čekų dramaturgo klasiko vardu, todėl mėgėjų teatrams yra didelė garbė.
Dėl nenumatytų aplinkybių jonaviečiai festivalio centrą pasiekė rugpjūčio 14-os dienos vakarą, o ne rytą, kaip buvo planavę, tai miestas pasitiko įvairiaspalvėmis šviesomis. Buvome apgyvendinti Nachovo mieste, už aštuonių kilometrų  nuo Hronovo. Puikiai pailsėję ir rytą atvykę į Hronovą, šalia Čekijos, Slovakijos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos vėliavų pamatėme ir Lietuvos trispalvę. Maloniai nuteikė ir puiki reklama, didžiuliai piešiniai, kuriuose save aptiko „ Bobų“ veikėjos.
Pirmąją viešnagės dieną organizatoriai pakvietė į įspūdingą ekskursiją pamatyti gamtos stebuklą- Teplicko-Adršpašoke uolas. Vakare po ekskursijos prie teatro visus kolektyvus pasveikino miesto meras.
Gaila, kad dėl lėšų trūkumo jonaviečiai pamatė tik mažą festivalio programos dalį, nes organizatoriai suteikė išlaikymą tik  rugpjūčio 14-17 dienomis, o už papildomas dienas reikėjo mokėti patiems. Tad iš 36 rodytų spektaklių jie matė tik tris. Pirmasis slovakų spektaklis pagal klasiko pjesę pasižymėjo originalai interpretacija, o du matyti čekų spektakliai buvo klasikiniai ir dėl kalbos barjero sunkiai suvokiami, nors aktorių vaidyba buvo puiki. Tai buvo klasikinio aktoriaus teatro pavyzdys, kuriame aš pasigedau režisūros novatoriškumo.
Jonavos savivaldybės teatro pasirodymo diena buvo rugpjūčio 16-oji. Jiraseko teatre teko du kartus vaidinti E. Salolos „Bobas“, režisierius Jonas Andriulevičius. Mane žavėjo režisieriaus išmonė, scenografija ir aktorių ansambliška, temperamentinga vaidyba. Jonaviečių darbą vainikavo ilgos žiūrovų ovacijos. Gatvėje mūsų aktorius atpažindavo čekai, sveikindavo negailėdami komplimentų.
Spektaklius stebėjo ir vertino trijų šalių ekspertai: V. Siliūnas ( Rusija), Fransas Josefas (Vokietija), Luolekas Richteris (Čekija). Mano nuomone, ekspertų analizė buvo konservatyvoka, jie daugiau tradicinio teatro šalininkai, todėl jiems sunkiau suvokiami režisūriniai sprendimai netelpantys į klasikinės dramos rėmus. Iš mano matytų spektaklių „ Bobos“ išsiskyrė režisūrinio sprendimo netikėtumu. Drįstu teigti, kad teatras savo misiją atliko garbingai, mano teiginį patvirtino žiūrovų reakcija. Jie suprato ir priėmė jonaviečių pasiūlytas žaidimo taisykles.
Hronovas dar gyveno teatrinėmis nuotaikomis, kai Jonavos teatro kolektyvas atsisveikino su festivaliu, nutarę išnaudoti galimybę pamatyti Prahą. Kupini nepakartojamų įspūdžių rugpjūčio 19 d. ankstyvą rytą jonaviečiai išvyko namo.
Irena Nagulevičienė

Previous Post
About Jonava Municipality theatre
Next Post
Jonavos teatras XX-ajame tarptautiniame kartų teatrų festivalyje