II oficialusis NEATA festivalis "Arosia" Vastere (Švedija)

Į 2002 m. rugpjūčio 1-7 d. Vastere (Švedija) organizuojamą II oficialųjį NEATA festivalį "Arosia" išvykome liepos 31 d. iš Talino uosto keltu „Fantazia“. Kartu su mumis vyko mūsų šalies Teatro mėgėjų sąjungos prezidentė bei NEATA viceprezidentė Danutė Vaigauskaitė.
Kelionėje laikas bėgo nepastebimai besižavint beribe Baltijos jūros platybe, nepakartojamu saulėlydžiu, ryto saulės spindulių apšviestomis salelėmis. Rugpjūčio pirmosios dienos rytą Stokholmo uoste mus pasitiko festivalio organizatoriai. Į Vasteras miestą (jis nuo sostinės nutolęs 100km.) važiavome komfortišku autobusu, mėgaudamiesi kondicionierių skleidžiama gaiva ir nejausdami karščio už lango. Atvykę į Vasteras miesto teatrą, kuriame veikė festivalio štabas, buvome maloniai nustebinti pamatę miesto laikraščio reklaminiame straipsnyje apie vyksiantį mėgėjų teatrų festivalį „Arosia“, vien tiktai mūsų spektaklio nuotraukas. Po registracijos festivalio štabe mus apgyvendino elitiniame miesto viešbutyje. Įėję  į mums skirtus kambarius, televizorių ekranuose išvydome savo vardus ir pavardes, sveikinimus ir palinkėjimus gerai pailsėti viešbutyje. Po malonių įsikūrimo įspūdžių, susipažinę su festivalio programa bei apimtimi, išskubėjome į festivalio pradžios iškilmes, kurios vyko Vasteros miesto teatre. Tik po jų sužinojome, kad pasibaigus kolegų iš Baltarusijos spektakliui, uždarame miesto kiemelyje specialiai festivaliui įkurtame klube kiekvieną vakarą vyks festivalio dalyvių prisistatymai ir būtent šiandien pirmasis prisistatymas - mūsų! Nepaisant patirto lengvo šoko, prisistatymas pavyko, mūsų programa buvo sutikta draugiškai ir šiltai, o švedų grupės ABBA dainos interpretacijai anglų ir švedų kalbomis pritarė ir festivalio dalyviai.
Antroji festivalio diena mums pateikė vėl netikėtą siurprizą:  atėjus pietauti, festivalio direktorius Bilis Nilssonas paprašė parodyti spektaklį šiandien (rugpjūčio 2-ąją), o ne mums numatytą rugpjūčio 5-ąją dieną. Pakeitimas iškilo dėl to, kad susirgo aktorius iš Makedonijos. Tą akimirką mus ištiko tikrasis šokas. Atsipeikėję supratome, kad reikia gelbėti festivalį ir pradėjome ruoštis spektakliui. Vaidinome gimnazijos salėje. Nustebome pamatę, kokią modernią scenos įrangą turi švedų gimnazistai. Scenos danga kaip mūsų VOB teatre. Naujausia apšvietimo technika, lazeriai, kompiuterinis valdymas, puikus įgarsinimas. Šiuolaikiškai įrengti artistų kambariai, poilsio patalpos, moderni virtuvė, kurioje yra visi reikalingi indai, viryklė, mikrobangų krosnelė, indų plovimo mašina ir t.t. Visa tai skirta gimnazistams.
Dar kartą nustebino ir sekundės tikslumu dirbanti 6 žmonių scenos aptarnavimo komanda. Aprūpinti modernia technine įranga ir tiksliai pasiskirstę darbais (kulisai, strypai, apšvietimas, garsas, rekvizitas, kompiuterininkas, valytoja) be fizinių pastangų operatyviai, kokybiškai, ramiai mus aptarnavo. Maloniai nuteikė ideali švara ir tvarka scenoje - nepajutome taip mums įprasto dulkių kvapo.
Prieš spektaklį mus buvo apėmęs jaudulys ir atsakomybė už Lietuvos mėgėjų teatrą. Žinojome, kad Vasteras žiūrovas jau matęs Lietuvos teatrą, tai Telšių „Aglija“. Tačiau pasitikėjimo suteikė mūsų prezidentės Danutės Vaigauskaitės energija, mes matėme, kokį įtemptą ir reikalingą darbą mūsų mėgėjų teatrui ji atlieka. Supratome, kad mūsų mėgėjų teatrui tarptautinėje arenoje paruošta labai palanki dirva. Patys jautėme, jog spektaklis eina gerai. Jautėme ir palankią salės atmosferą, reakciją, kuri padėjo aktoriams. Paprastai spektaklius aptarinėjo ekspertai, pasiskirstę po vieną teatrą  tuo pačiu metu skirtingose patalpose. Mūsų spektaklio aptarimas vėl buvo išimtis, nes darbą panoro aptarti abu ekspertai, pakvietę visus festivalio dalyvius. Sulaukėme komplimentų už profesionalumą, estetiką. Mūsų klausinėjo pagal kokią metodiką dirbame, kad pasiekiame tokių rezultatų. Mums atrodo, kad savo atsakingą, bet malonią misiją atlikome garbingai, nes mūsų ir latvių ( Ventspilio mėgėjų teatras E. Olbis „Trys aukštos moterys“ rež. I. Jaunzemas) spektakliai buvo priskirti prie ryškiausių festivalio darbų. Aptarimus vedė ekspertai, profesionalūs režisieriai Bobo Lundenas iš Švedijos ir Tomo Makinenas iš Suomijos. “Arosios,, festivalyje dalyvavo teatrai iš 12 šalių: Baltarusijos, Švedijos, Norvegijos, Makedonijos, Estijos, Suomijos, Latvijos, Islandijos. Buvo parodyta 16 spektaklių, nes skandinavai rodė po du. Festivalio spektakliai vyko dviejuose patalpose – Vasteras teatre ir miesto gimnazijos salėje, norvegai pasirodė gatvėje. Festivalyje buvo labai didelis užimtumas. Nuo 9 val. iki 12 val. vyko  kūrybinės laboratorijos bei spektaklių aptarimai. Visi festivalyje rodyti spektakliai susilaukė vienokios ar kitokios kritikos. Mes susidarėme nuomonę, kad ekspertai linkę žemesniu žanru laikyti komediją ( jų žodžiais tariant „ tai teatro šou“).
Nebuvo pamirštas  ir festivalio dalyvių poilsis. Organizatoriai išradingai ir įdomiai vedė ekskursijas po Vasteras apylinkes. Kolektyvų nariams buvo išdalintos šešių spalvų kortelės, pagal kurias paskirstyti ekskursijų maršrutai ir žmonės, vykstantys į jas. Mūsų grupė, kurią sudarė dešimt žmonių, vyko į penkis vietas po du. Taip buvo sudaryta puiki galimybė artimiau susipažinti su kitų šalių kalba ir žmonėmis. Turėjome puikią galimybę  pasitikrinti  anglų kalbos mokėjimą ir pademonstruoti  gestų, plastikos, mimikos gebėjimus. Ekskursijų vietose mus sutiko  teatrų kolektyvai, rodė programas, vaišino. Bendraudami sužinojome, kad jų nekamuoja finansinės problemos, savivaldybės visiškai patenkina teatrų poreikius. Teatrai turi savo pastatus su sale, svetaine, virtuve, pagalbinėmis patalpomis. Kiekvienas miestelis turi savo „mažąsias Rumšiškes“, kur  savaitgaliais šeimos  susirenka pabendrauti.
Žavėjomės  švedų  nuoširdumu, geranoriškumu, dvasine ramybe, nepastebėjome gatvėse, kiemuose vaikų be priežiūros. Visur jautėme dėmesį ir pagarbą žmogui.
Po festivalio uždarymo, kuris vyko kultūros centre, kitą dieną atsisveikinome su organizatoriais ir dalyviais, pamaloninti dovanomis išvykome į Stokholmą. Turėjome progos pasivaikščioti po senamiestį.  Vėl mus lydėjo eilinė sėkmė; būti gidais maloniai pasisiūlė du estai, dirbantys Švedijoje. Jie lydėjo mus po Stokholmo senamiestį ir dar alumi pavaišino! Taip mes pakeitėme požiūri į mūsų “folklorą,, apie estus. Pakeliavę po Švedijos sostinę, sėdome į keltą, kuriame laimingi, kupini įspūdžių kartu su latviais svaiginomės širdį veriančiais daugiabalsės dainos posmais, aktorės Jolantos skaitoma B. Gražio poezija. Taip palydėjome saulę ir atsisveikinome su Švedija. “ Išplauks, mano laivas išplauks...“  dar ir dabar tebeskamba dainos aidas ir gyvi festivalio įspūdžiai... Teplaukia į tarptautinius vandenis Lietuvos mėgėjų teatro laivas, vadovaujamas mūsų kapitonės Danutės!
P.S.Teatras Švedijoje parodė spektaklį Ž. Žene „Kambarinės“, režisierius Jonas Andriulevičius. Vaidino Vaiva Andriulevičienė, Jolanta Kašienė, Živilė Martinaitienė, Valdas Antanavičius, Živilė Antanavičienė, Adrijana Juškevičienė, Monika Juškevičiūtė.
Kelionės įspūdžius užrašė režisierius Jonas Andriulevičius ir direktorė Regina Kestenienė

Previous Post
About Jonava Municipality theatre
Next Post
Jonavos teatras XX-ajame tarptautiniame kartų teatrų festivalyje