Tarptautinis mėgėjų teatro festivalis „Avangardas ir tradicijos“ Gatčine (Rusija)

Gatčino mieste (Leningrado sritis, Rusija) 1998 m. gruodžio 7-13 dienomis vyko Tarptautinis mėgėjų teatrų festivalis "Avangardas ir tradicijos". Festivalyje dalyvavo dešimt teatrų iš Rusijos, Estijos, JAV, Prancūzijos ir Lietuvos. Per penkias dienas Gatčine jie parodė keturiolika spektaklių. Jonaviečiai rodė komediją „Bobos“ pagal E. Salolos knygą „Kvailių kaimas“ (režisierius Jonas Andriulevičius). Be Rusijos teatrų, „Avangarde ir tradicijoje“ dalyvavo Vonere miesto (Prancūzija) mimų teatras, Rezeknės (Estija) jaunimo teatro trupė, Bostono JAV rusų emigrantų sukurta A. Čechovo teatro ir kino kompanija.
Mimų teatro iš Prancūzijos vadovas R. Donelis suvaidino mono spektaklį „Marionetė“. Jis susideda iš keleto atskirų scenų. Vaidinimas didesnio pripažinimo nesulaukė.
Liaudies teatras „Čiudaki“ iš Lugos (Rusija) pristatė vodevilį pagal A. Čechovo apsakymus. Volosovo (Rusija) kultūros namų teatras „Rodnik“ vaidino asociatyvinį spektaklį „Nesibaigiantis finišas“ pagal I. Petruševskajos gyvulines pasakas. Festivalio šeimininkai – teatro studija „Za uglom“ – parodė jaunos dramaturgės O. Muchinos pjesę „Tania – Tania“. Tai poetinis spektaklis, kuriame netradiciškai atskleista meilės tema.
Estų spektaklis „Baltos naktys“ pagal F. Dostojevskį – tai pilna jausmo ir emocijų meilės istorija, pasakojanti apie du jaunus žmones, kurie susitinka pavasariniame Peterburge.  teatras „Sintezė“ iš Sankt Peterburgo parodė V. Sarojano „Alkani“ ir E. Olbio „Žvėryną“. Šis teatras ieško naujų išraiškos formų, netradicinio ryšio su žiūrovais.
Iš visų parodytų spektaklių publika šilčiausiai sutiko teatro studiją „Predel“ (Skopino m., Rusija) ir Jonavos rajono savivaldybės teatrą. Šeimos teatras iš Skopino parodė A. Puškino tragedijas „Mocartas ir Saljeris“ savąją interpretaciją. Spektaklyje vaidina tėvas Vladimiras (jis ir režisierius), jo žmona Irina bei dvylikametis sūnus Ilja. Šis berniukas vaidino Mocartą. Teatro versija yra ta, kad genijų gali suvaidinti tik vaikas. Mocartas šiame spektaklyje – tai pati genijaus siela, siela – amžina, ji nesensta. Saljeris, užmušdamas Mocartą, užmuša karu ir save. Sprendžiant iš spektaklio sutikimo, teatrui pavyko įrodyti žiūrovams savo tiesą. Jaunasis aktorius Ilja Del tapo tikru festivalio atradimu. Studija „Pridel“ festivalyje parodė ir antrąją A. Puškino mažosios trilogijos dalį „Pikų dama“. Šeimos teatrą iš Skopino jonaviečiai buvo pakvietę į tarptautinį mėgėjų teatro festivalį „Aidas-99“.
Visiškai sutapo žiūrovų ir autoritetingos festivalio komisijos, susidedančios iš Rusijos teatro kritikų ir kitų specialistų, nuomonė. Ji taip pat išskyrė teatro „Pridel“ „Mocartą ir „Saljerį“ ir jonaviečių komediją „Bobos“.
Gatčine „Bobos“ pavyko, žiūrovai kvatojosi ne mažiau nei Lietuvoje, nors tekstas į rusų kalbą nebuvo verčiamas. Jonavos rajono savivaldybės teatras Gatčine susilaukė ir labai daug žiniasklaidos dėmesio. J. Andriulevičius dalyvavo tiesioginėje valandos laidoje Leningrado srities televizijoje, davė keliolika interviu laikraščiams, radijui ir TV. Dėl perkrautos festivalio programos teko netgi atsakyti Gatčino radijui, norėjusiam pakviesti jonaviečius į tiesioginę laidą iš savo studijos. Režisierius J. Andriulevičius, prieš keturiolika metų įkūręs teatrą Jonavoje ir visą laiką jam vadovavęs, sako, kad tokio žurnalistų susidomėjimo Jonavos rajono savivaldybės teatras dar nėra sulaukęs per visą gyvavimą.
Bostono teatro ir kino studija šiame festivalyje parodė bendrą su Syzranės valstybiniu dramos teatru darbą – kompanijos įkūrėjo A. Čiurikovo muzikinį spektaklį „Uždraustas altorius“. Dramos veiksmas vyksta teatre, kur aktoriai ruošiasi vaidinti „Romeo ir Džiuljetą“ ir staiga į spektaklį įsiveržia realus gyvenimas. Pastatyme gausu muzikos, dainų, choreografinių numerių ir kino efektų.. Syzranės valstybinis dramos teatras pakvietė jonaviečius apsilankyti jų mieste. Festivalyje Jonavos savivaldybės teatras susilaukė ir daugiau kvietimų.
Nors Gatčine jonaviečiai viešėjo visą savaitę, o rodė tik vieną spektaklį, tačiau nuobodžiauti nebuvo kada. Atvirkščiai – mūsų aktoriams nuolat trūko laiko miegui ir poilsiui. Organizatoriai pasirūpino, kad svečiams netrūktų dėmesio ir įdomių susitikimų bei ekskursijų. Surengtos dieninė ir naktinė ekskursijos į Sankt Peterburgą, vieną gražiausių pasaulio miestų, Rusijos kultūrinę sostinę, A. Puškino istorines vietas, ekskursija po Gatčiną.  Festivalio metu vyko spaudos konferencijos, spektaklių aptarimai, seminarai-pamokos, kūrybiniai vakarai, vakaronės.
Organizuota išvyka į Sankt Peterburgo dramos teatrą „Na liteinom“. Ten žiūrėtas vieno žymiausių šiuo metu Rusijos režisierių A. Galybino spektaklis „Driskius“, pastatytas pagal M. Uvarovo pjesę „Miesto romansas“. Jonaviečiai buvo sužavėti Sankt Peterburgo aktorių meistriškumu, improvizacijomis, ironišku požiūriu į herojus ir savo gyvenimą, lengva žaidybine atmosfera, spektaklio veikėjų ryšiu su žiūrovais.
Jonaviečiai namo grįžo patenkinti gastrolėmis užsienyje, šiltu organizatorių ir publikos sutikimu. Jonavos savivaldybės teatras, savo ruožtu, Gatčine taip pat paliko stiprų įspūdį. Apie tai byloja ir vietinio poeto sukurtos eilės jonaviečiams (laisvas vertimas iš rusų kalbos):
O Lietuva! Man mielos jūsų bobos!
Aš pamilau lietuvišką pastogę...
Nebūsiu įkyrus aš, kad nesutrukdyčiau jaunikaičiams, vyrams ir neišardyčiau jų šeimų...
Esu jums meilės kupinas keistuolis, žinoma, sumišęs aš - nes ten girdžiu lakštingalos dainas, kur Jonas scenoje komediją pastatė „Kvailių kaimas“- tad priklaupiu ir jus bučiuoti noriu!

Previous Post
About Jonava Municipality theatre
Next Post
Jonavos teatras XX-ajame tarptautiniame kartų teatrų festivalyje