Tarptautinis mėgėjų teatrų festivalis "Ir juokas, ir ašaros, ir meilė" Zarečnyj (Rusija)

2007 m. birželio 1-5 dienomis Jonavos rajono savivaldybės teatro (direktorė Regina Kestenienė) aktorių grupė atstovavo Lietuvai tarptautiniame mėgėjų teatro festivalyje-konkurse Jekaterinburgo srityje, Zarečnyj mieste. Čia, be Rusijos kolektyvų, atvyko mėgėjų teatrų iš Latvijos, Vokietijos. Iš viso varžėsi 11 trupių. Jonaviečiai vaidino Živilės Martinaitienės  režisuotą Bertoldo Brechto pjesę „Miesčioniškos vestuvės“. Mūsų kraštiečių pasirodymas buvo labai gerai įvertintas ir laimėjo pagrindinį prizą.
Vertinimo komisijai pirmininkavęs Rusijos akademijos Teatrinio meno, režisūros ir aktorinio meistriškumo katedros profesorius, Talino rusų dramos teatro meno vadovas, vienas geriausių pasaulio pedagogų Michailas Čiumačenka bei komisijos nariai aktorius, televizijos žvaigždė, Rusijos Federacijos teatro veikėjų vadovas Vladimiras Mišarinas ir Kamensko dramos teatro meno vadovė Liudmila Matys akcentavo, kad Jonavos teatro grupė - vienintelis kolektyvas, nė mažiausio priekaišto nenusipelniusį spektaklį tiek vaidybos, tiek režisūros požiūriu. Pasak vertintojų, jau antrąją konkurso dieną, pasirodžius jonaviečiams, buvo aišku, kam atiteks pagrindinis prizas.
Spektaklį stebėję aktoriai iš Jekaterinburgo teigė, kad lietuviai konkurse pristatė ne mėgėjų, bet profesionalų teatrą. „Kai išvardijome visų grupės narių profesijas, jie nustebo ir pripažino, kad esame verti aukščiausio apdovanojimo. Žiuri konstatavo, kad ir be vertėjo, tik stebint veiksmą buvo galima viską suprasti. Beje, daugelį stebino spektaklio režisūros sumanymas - apsieita su viena dekoracija viso vaidinimo metu. Po pasirodymo žiūrovai šaukė bis, spaudė rankas, siekė artistus paliesti,- dalijosi įspūdžiais Ž. Martinaitienė.  – Labai įdomiai ir prasmingai dirbo kūrybinės laboratorijos. O festivalio uždarymo vakare, surengtame Jekaterinburgo aktorių namuose, vertinimo komisija oficialiai padėkojo mūsų kolektyvui, asmeniškai man už spektaklį, pasidžiaugė, kad turėjo progos pamatyti Jonavos teatralų, nė kiek nenusileidžiančių profesionaliems menininkams, darbą. Tai mus maloniai nuteikė.
Už geriausią spektaklį jonaviečiams įteiktas Jekaterinburgo apskrities viršininko padėkos raštas. Ž. Martinaitienė apdovanota už geriausią režisūrą, ji pelnė paskatinimą „Už patrauklų ir emocingą diskusijų ciklą ir interviu apie pasaulio kultūrą“. Živilei pasiūlyta ateityje vesti režisūros seminarą Rusijoje arba Estijoje. Čeliabinsko mėgėjų teatro režisierius negailėjo Ž. Martinaitienei komplimentų ir kvietė ją atvykti į savo miestą. „Radau sau priimtiną režisierę“,- sakė čeliabinskietis, dievinantis Lietuvos teatro grandą Eimuntą Nekrošių.
Pasak teatralų, Zarečnyj – nepaprastai tvarkingas miestas, kuriame nepamatysi girtuoklio, elgetos, netgi numesto popieriaus. Nuvykus į vietą, jonaviečius pasitiko 30 laipsnių karštis, tačiau jau kitą dieną snigo, prasidėjo pūga. „Tokį oro pasikeitimą, matyt, lemia tai, kad Zarečnyj įsikūręs tarp Uralo kalnų ir yra lyg Europos ir Azijos siena. Miestelio senbuviai teigia, kad gyvena „vamzdyje“, kurio orus sunkiai atspėja net ir meteorologinės tarnybos. Mes buvome skaitę internete apie tos zonos klimatą, tad įsidėjome ir žieminių drabužių. Toks mūsų atsargumas padėjo nesušalti ir Latvijos aktoriams, kurie neatsivežė jokio šiltesnio rūbo, todėl jiems skolinome ir šalikus, ir striukes, kitaip tariant, dalijomės šiluma“,- pasakojo jonaviečiai.
Irena Butėnaitė

Previous Post
Daugiausia Lietuvos teatralų nominacijų atiteko Jonavai
Next Post
About Jonava Municipality theatre