Edukacinė akcija "Aidas 2009" Airijos lietuviams

Jonavos rajono savivaldybės teatro organizuoto Tarptautinio mėgėjų teatro forumo „Aidas 2009“ baigiamasis akordas spalio 8-13 dienomis nuskambėjo Airijoje, Ballinrobe mieste vykusiame pirmajame lietuvių sąskrydyje, skirtame Amerikos lietuvio Felikso Vaitkaus skrydžio per Atlantą paminėjimui.
Statys paminklą lietuvių didvyriams
Lietuvių tauta kasmet mini Stepono Dariaus ir Stasio Girėno pasiryžimą lėktuvu „Lituanica“ perskristi Atlantą, deja, tragiškai pasibaigusį visai netoli Lietuvos, Vokietijoje, Soldino apylinkėse. Iki šiol lakūnų žūtį dengia paslapties skraistė.
Tačiau nedaugelis žino, kad jų žygį pakartoti ryžosi JAV lietuvis Feliksas Vaitkus, pakilęs 1935 m. rugsėjo 21 dieną lėktuvu „Lituanica II“ iš Niujorko. Skrisdamas per Atlantą, drąsusis lakūnas pateko į didžiulę audrą, tad teko sunaudoti daugiau kuro, negu buvo planuota. Todėl F. Vaitkus buvo priverstas atsisakyti kilnaus siekio pasiekti Kauną – lėktuvas nusileido Airijoje. Dabar šią vietą ženklina paminklinė lenta, o ateityje Ballinrobe pakraštyje ketinama pastatyti paminklą, kuris primintų lietuvių tautos didvyrius, garsinusius Lietuvos vardą praeityje.
Materializmas dvasingumo neužgožia
Jonavos savivaldybės teatro atstovus Airijoje maloniai nustebino didelis dėmesys – nuo pat oro uosto jais rūpinosi pulkas buvusių jonaviškių, šiuo metu įsikūrusių šioje nedidelėje valstybėje. Susitikti su teatralais lietuviai atvyko iš Dublino, Korko, Monahano, Galvėjaus ir kitų vietų, važiavo po 200-300 km, kad galėtų pabendrauti su savo tautiečiais ir kraštiečiais. Susitikimai buvo itin jaudinantys, buvusių kraštiečių dėka aplankyta daug Airijos įžymių vietų.
Airijoje sutikti tautiečiai ne tik ilgisi savo krašto, bet ir jaučia dvasinį sustabarėjimą, kultūros stoką. Daugelio gyvenimas Airijoje apsiriboja tik darbu ir šeimos rūpesčiais, tad visi siekė kuo daugiau sužinoti apie Lietuvos kasdienybę, prašė papasakoti apie renginius, įvairias šventes, pažįstamus žmones. Daugelis braukė ilgesio ašaras, ketino sugrįžti į gimtinę. Bet dar ne dabar – daugelis neblogai įsitvirtinę, visi dirba, turi puikius būstus, naujus automobilius.
Lietuviai pasigenda spektaklių
Mėgėjų teatrų forumas „Aidas 2009“ gerokai pranoko visus iki šiol organizuotus: Amerikoje prasidėjęs, Jonavoje koncentruotas, o Airijoje pasibaigęs tęstinis renginys suteikė šilumos lietuvių bendruomenės nariams.
Spektaklis „Bobos“, režisuotas Jono Andriulevičiaus, įaudrino publiką - vieni verkė susigraudinę, kiti iš smagumo šluostėsi ašaras. Jonas Andriulevičius vietinės bendruomenės  prašymu skaitė skaitinius Ballinrobe bažnyčioje, o vakaronės, surengtos lietuvių sodybų kiemuose bei mokykloje, buvo tokios jaukios, kad nesinorėjo išsiskirti. Publikai taip patiko režisierės Živilės Martinaitienės vedamos teatro edukacinės pamokos, kad ji dar šiemet pakviesta sugrįžti į Airiją.
Visų įspūdžių perteikti tiesiog neįmanoma – būtina patiems pamatyti ir patirti. Akivaizdu, kad visų lietuvių širdyse svarbią vietą užima meilė Lietuvai, patriotizmas. Airijoje gyvenantys lietuviai, kaip, beje, ir JAV,  prisipažino, kad juos aplanko šokių, dainų kolektyvai, bet teatro trupės neatvažiuoja. Vadinasi, mėgėjų teatro neužpildyta niša  - susitikimai su lietuvių išeivija, lietuvių dramaturgijos populiarinimas. Vadinasi, mūsų teatrai yra laukiami. Linkime ir kitiems patirti šiuos malonius įspūdžius.
Gintarė Vaiciekavičiūtė, "Naujienos"

Previous Post
Daugiausia Lietuvos teatralų nominacijų atiteko Jonavai
Next Post
About Jonava Municipality theatre